Beton Fiber Çelik Tel Donatılı Betonlarda Kazıma, Silim, Tozumazlık, ve Parlatma UygulamasıBetonfiber
Zemin betonlarında kullanılan donatı maddesi çelik teller, malum olduğu üzere, dayanıklılığı artırıp zemin üzeri çatlama ve uzun vadede bozulmaları (deformasyon) önleyip “ürün ömrü maliyeti” hesaplamasında daha ekonomik olmanın yanı sıra ergonomik ve estetik avantajlar da sunmakta. Ülkemizde Çelik tel olarak bilinen beton donatı maddesi çelik tellerin üretiminde düya lideri Amerika menşeli Propex firmasıdır ve bu ürün grubu meşhur mikrosentetik fiber grubu FiberMesh‘in yanı sıra Novocon olarak bilinmektedir. Fiyat ve kalite noktasında değerlendirildiğinde Propex ürünlerinin rakipleri ile arasındaki fark özellikle yukarıda değindiğimiz ergonomik ve estetik avantaj noktasında kendisini belli etmektedir. Bunlara kısaca değinmek istiyoruz.

celik tel1Beton donatı maddesi çelik tel uygulamalı beton zeminlerin en büyük avantajlarından birisi; beton dizaynının başka bir deyişle içerisinde bulunan donatı malzemesinin düzgün ve özgün dağılımının etkisi altında bulunduğu çevre koşullarına göre optimize edilip hesaplanması sonucu ortaya çıkardığı zemin stabilizasyonudur. Bu zemine kendine özgü bir beton istikraı (uniformity) sağlar ve yüzey bozulmalarına karşı maksimum direnç oluşturur. Bu da ileri vadede oluşabilecek zemin deformasyonları sonucu işletmenin sorunun çözümü için büyük günlük kayıplarla iş durdurmasının önüne geçemek demektir.

Bu noktada “ürün ömür maliyeti” hesabı dikkat çeker duruma gelir. İlk etapta beton zemin oluştururken içerisine konması planlanan makro veya mikro donatı malzemesi, özellikle konumuz gereği çelik tel fiyatı ekstra gözükebilir ama yukarıda kısaca izah etmeye çalıştığımız sorunlarının önüne geçilmiş olmasıyla aslında tam tersi yani daha düşük bir maliyet ortaya çıkacaktır. Bu gerekli açıklamadan sonra şimdi de çelik tel donatı malzemesi bulunan beton zeminlerin kazıma, silme, tozumazlık ve beton parlatma uygulamaları karşısındaki durumuna kısaca değinelim.

Beton kazıma, silim, tozumazlık ve parlatma gibi uygulamaların donatı katkı malzemelerinin, özellikle de beton fiber ya da çelik teller, bulunduğu zeminlerde yüzey üzeri çelik tel çıkıntılarına sebeb olacağı aşikardır; ki bu da hiç istenmeyecek bir durumdur. Bu önlemenin yolu uygulama esnasında doğru kimyasalları doğru makinelerle ve aksamla kullanabilecek tecrübeli operatörlerdir. Beton kazıma, silim, tozumazlık ve parlatma uygulamaları esnasında çıkıntı oluşturan çelik tellerin bıraktığı boşluklar, uygun elmas taş ve kimyasalların aynı anda kullanması ve oluşan beton tozunun kullanılan kimyasalla reaksiyona girmesiyle kuvvetli ve son derece estetik bir dolguya dönüşür.

Atlas1 firması olarak bizler ülke ve bölge distribütörü olduğumuz kalitesini ispatlamış Propex ABD, Crete Color ABD, Husqvarna İsveç gibi dünya devi markaların ürünleriyle bu konuda sizlere hizmet vermekten memnunluk duyarız. Konusunda uzman mühendis kadromuzla irtibata geçmeniz yeterli.

Telefon numaramız ise 0532 656 7656