ENDURO PRIME

MAKRO SENTETİK FİBER, BETON DONATI MALZEMESİ

ENDURO PRIME; Fibermesh'in öncülüğü yaptığı, patentli yenilikçi HPP teknolojisiyle geliştirilen en son yüksek performanslı makro sentetik fiberdir.

ENDURO PRIMETM, çok yüksek performans özelliklerine ihtiyaç duyulan, betonarme döşemeyi, nihai tünel kaplamalarını veya prekast segmentleri güçlendirmek için özel olarak tasarlanmıştır. Betonarme donatısı olarak kullanılmak üzere ISO 9001 sertifikalı üretim tesisinde özel olarak tasarlanmış ve üretilmiştir.

ENDURO PRIME ÖZELLİKLERİ

650S
Asit & Tuz Dayanımı : Yüksek
Alkali Dayanımı : Yüksek
Elektrik iletkenliği : Düşük
Erime Sıcaklığı : 160°C
Tutuşma Sıcaklığı : 590°C
Çekme Mukavemeti : 600-800 MPa
Termal İletkenlik : Düşük
Su Emme : Yok
Özgül Ağırlık : 0.91 g/cm3
Hammadde : Polyolefin
Görünüm : Gri, Ondüle
Yüzey : Düz, Sinüzoidal
Koku : Kokusuz
Fiber Uzunluk : 60 mm
Fiber Sayısı, adet/kg : >140.000
Ürün Bilgisi

KATILIM ORANLARI & UYGULAMA TAVSİYELERİ

ENDURO PRIMETM Makro Fiber donatı için, kullanım oranı, performans gereksinimlerine göre değişkenlik gösterir.Metreküp başına katılım oranı, her projenin gereksinimlerine göre özel dizayn edilmektedir. ENDURO PRIMETM Makro fiber donatılı beton, pompalanabilir, ya da geleneksel yöntemler kullanılarak yerleştirilebilir.
El ile, titreşimli düzleştirici ile veya lazer düzleştirici ile ENDURO PRIMETM fiber donatılı beton düzleştirilebilir.

KULLANIM ŞEKLİ

AVANTAJLARI

KULLANIM ALANLARI
 • Nihai Tünel Kaplamaları

  Beton tünel kaplamaları prekast segmentler olarak ya da yerinde dökülebilir şekildedir. Günümüzde kaplamalar birçok avantajından dolayı; yalnızca fiberlerle veya fiber ve inşaat demiri kombinasyonuyla güçlendirilerek uygulanmaktadır.

 • Prekast Segmentler

  Prekast segmentler özellikle gelişen TBM teknolojileri ile büyük önem kazanmakta, zamandan ve maliyetten ciddi kazanç sağlamaktadır. Kalitesi onaylanmış çelik tel ve makro fiberlerin performans özellikleri, artık prekast segmentlerin tamamen fiber takviyeli betondan üretilmesini mümkün kılmaktadır.

 • Püskürtme Beton (Shotcrete) Uygulamaları

  Shotcrete hem teknik hem de uygulamalarda benzersizdir. Makro / Mikro Sentetik Fiberler ve Çelik Lifler püskürtme betonlarda, geleneksel donatı seçeneklerinin ulaşamayacağı güvenlik, kullanım kolaylığı ve maliyet avantajı sağlarlar.

 • Saha Betonları ve Endüsriyel Zeminler

  Fabrika, depo ve hangar gibi ağır yüklemeye maruz kalan döşeme betonları, aşırı zorlamaya bağlı olarak çatlama ve kırılma eğilimi gösterirler.

 • Prekast Elemanlar

  Fiber donatılar, betonarme mukavemetini artırma amacıyla, ince agrega ve çimentoya ek olarak, süper akışkanlaştırıcılar ile, çimento hamuru ve agrega arasındaki boşlukları kapatarak kusurları minimuma indirebilmekte ve mukavemet artırımı sağlayabilmektedirler.

 • Liman Kaplamaları

  Dalga hareketleri, ağır yük gemilerinin çarpma etkileri ve yükleme boşaltma trafiği göz önünde bulundurulduğunda, liman kaplamalarında beton tokluğu ve sızdırmazlığı fiber donatı kullanılarak artırılabilmekte, derz aralıkları azaltılabilmekte ve beton mukavemeti artırılabilmektedir.

Tüm Kullanım Alanları

FİBER KULLANIMINDA STANDARDLAR

Uluslararası Standartlar :

ACI 506 Püskürtme Beton İçin Rehber, ASTM C-1116 "Fiber Donatılı ve Püskürtme Betonlar için Standart Şartname" ve TS EN 14889-2:2006, FIBERMESH® 650S bu standartlarda uygunluk belgelerine sahiptir.

Uygulanacağı Beton Standartları :

ENDURO PRIME ™ uygulanacak beton, standartlar gereği en az C20/25 dayanım sınıfında olmalıdır. Bunun dışında ENDURO PRIME ™ tüm çimento çeşitleri ve agrega granülometrisinde kullanılabilir.