MACROMESH

MAKRO SENTETİK FİBER, BETON DONATI MALZEMESİ

MACROMESH® 54, kopolimer yapıda polipropilen(%99) esaslı bir makro sentetik fiber donatıdır. Beton karışımına uygun dozda katıldığında, betonda donatı görevi görerek çelik hasır ve çelik fiber ihtiyacını ortadan kaldırarak birincil donatı görevi yapar.

Plastik evredeki rötre çatlakları dahil çatlakları bertaraf ederek sorunsuz bir yüzey oluşturur. Yapısı gereği korozyona uğramaz ve betonun ömrünü uzatır. MACROMESH® 54, ASTM C-1116 "Fiber Donatılı ve Püskürtme Betonlar için Standart Şartname" ve TS EN 14889-2:2006 gerekliliklerine uygundur.

MACROMESH ÖZELLİKLERİ

Asit & Tuz Dayanımı : Yüksek
Alkali Dayanımı : Yüksek
Elektrik İletkenliği : Düşük
Erime Sıcaklığı : 160 – 170 °C
Yanma Sıcaklığı : >350 °C
Çekme Mukavemeti : 600-750 MPa
Termal İletkenlik : Düşük
Su Emme : Yok
Özgül Ağırlık : 0.91 gr/cm³
Hammadde : Kopolimer (%99 Polipropilen)
Görünüm : Burgulu (Deforme edilmiş)
Yüzey : Kabartılmış yüzey
Koku : Kokusuz
Fiber Uzunluk : 54 mm
Fiber Sayısı, adet/kg : > 200.000

MACROMESH® 54 Makro Fiber donatı için, kullanım oranı, performans gereksinimlerine göre değişkenlik gösterir. Metreküp başına katılım oranı, her projenin gereksinimlerine göre özel dizayn edilmektedir.

MACROMESH® 54 Makro fiber donatılı beton, pompalanabilir ya da geleneksel yöntemler kullanılarak yerleştirilebilir. El ile, titreşimli düzleştirici ile veya lazer düzleştirici ile MACROMESH® 54 fiber donatılı beton düzleştirilebilir.

KULLANIM ŞEKLİ

Macromesh 54 fiber donatılar, mekanik etki ederler, kimyasal olarak tepkimeye girmezler. Fiber verimlilik için, mini karışım dizaynı yapılması tavsiye edilir.

Atlas 1’in teknik sorumlusu, istek üzerine tavsiye verebilir. Macromesh 54 Makro sentetik Fiber, beton karışımına diğer malzemeler konulduktan sonra ilave edilir.

Fiberlerin homojen olarak dağıldığından emin olunması için en az 5 dakika yüksek devirde karıştırılma işlemi uygulanması gereklidir.

AVANTAJLARI

• Macromesh54 çelik hasırı tamamen ortadan kaldırarak betonda birincil donatı görevi görür.

• Macromesh54 çatlak kontrolü sağlar. Kenar ve köşe çatlaklarının önüne geçer.

• Betonu 3 Boyutlu olarak donatılandırır. Her bir cm2’de çekme gerilmelerine ve iç gerilmelere karşı dayanım sağlar.

• Yüksek enerji yutma kapasitesiyle betonun sünekliğini arttırır.

• Betonun darbe dayanımını ve yorulma direncini arttırır.

• Çelik hasır işçiliğini ortadan kaldırır ve projelere %50’ye varan hız kazandırır.

• Macromesh54 betonda mekanik olarak çalışır, kimyasal yapısını değiştirmez.

• Macromesh54 yüksek lif adedi sayesinde plastik evredeki rötre ve büzülme çatlakları dahil, mikro çatlak oluşumunu minimuma indirir.

KULLANIM ALANLARI

Saha Betonları Ve Endüstriyel Zeminler

Fabrika, depo ve hangar gibi ağır yüklemeye maruz kalan döşeme betonları, aşırı zorlamaya bağlı olarak çatlama ve kırılma eğilimi gösterirler.

Püskürtme (Shotcrete) Betonlar

Makro fiber lifler, yüksek enerji yutma kapasiteleriyle püskürtme beton uygulamalarında çatlak kontrolü için ekonomik ve pratik çözüm sunmaktadır.

Beton Yollar

Yollar, hava taşıtlarından kara taşıtlarına kadar sürekli olarak üstünden trafiğin akmasının yanı sıra, sıcaklık dalgalanmalarından ve betonda oluşabilecek diğer streslerden etkilenmektedir. Asfalt yolların kullanışsızlığı ve sürekli olarak bozulması sebebiyle beton yollar önem kazanmakta, Makro Sentetik fiberler de beton yollar için güvenli, ideal ve uygun maliyetli çözümler sunmaktadır.

Prekast Elemanlar

Prekast segmentler özellikle gelişen TBM teknolojileri ile büyük önem kazanmakta, zamandan ve maliyetten ciddi kazanç sağlamaktadır.

PAKET ÖLÇÜLERİ

TOP