PROMESH

MAKRO SENTETİK FİBER, BETON DONATI MALZEMESİ

PROMESH® büyük yüzey alanlı saha betonlarının, şatkrit(püskürtme beton) ve nihai tünel kaplamalarının; tokluğunu, mukavemetini ve verimliliğini arttırmak amacıyla tasarlanmış yüksek performanslı bir makro sentetik fiber üründür.

PROMESH ® e3 Patentli Elyaf Teknolojisi ile ISO 9001:2008 Sertifikalı laboratuvarlar­da beton donatısı olarak kullanılmak üzere üretilmektedir..

PROMESH ÖZELLİKLERİ

Promesh
Standart : ACI 506, ASTM C-1116, TS EN 14889-2:2006
Görünüm :Parlak , Saydam
Ham Madde : Polyolefin (%99 PP)
Tip : Makro sentetik Yüzey : Düz, Düzensiz Kesitli
Koku: Kokusuz
Alkali Resistance : Yüksek
Özgül Ağırlık : 0.91 g/cm³
Erime Sıcaklığı :160-170°C
Ürün Bilgisi

KİMYASAL VE FİZİKSEL ÖZELLİKLER

Asit & Tuz Dayanımı : Yüksek
Alkali Dayanımı : Yüksek
Elektrik İletkenliği : Düşük
Erime Sıcaklığı : 160-170 °C
Yanma Sıcaklığı : ± 548 °C
Çekme Mukavemet : 600-800 MPa
Termal İletkenlik : Düşük
Su Emme : Yok
Özgül Ağırlık : 0.91 gr/cm³
Fiber Uzunluk : 48-50-54 mm
Fiber Sayısı, Adet/kg : > 200.000

KATILIM ORANLARI & UYGULAMA TAVSİYELERİ

PROMESH® Makro Fiber donatı için, kullanım oranı, performans gereksinimlerine göre değişkenlik gösterir.

Metreküp başına katılım oranı, her projenin gereksinimlerine göre özel dizayn edilmektedir. PROMESH® Makro fiber donatılı beton, pompalanabilir, ya da geleneksel yöntemler kullanılarak yerleştirilebilir. El ile, titreşimli düzleştirici ile veya lazer düzleştirici ile PROMESH® fiber donatılı beton düzleştirilebilir.

KULLANIM ŞEKLİ

AVANTAJLARI

KULLANIM ALANLARI
 • Nihai Tünel Kaplamaları

  Beton tünel kaplamaları prekast segmentler olarak ya da yerinde dökülebilir şekildedir. Günümüzde kaplamalar birçok avantajından dolayı; yalnızca fiberlerle veya fiber ve inşaat demiri kombinasyonuyla güçlendirilerek uygulanmaktadır.

 • Prekast Segmentler

  Prekast segmentler özellikle gelişen TBM teknolojileri ile büyük önem kazanmakta, zamandan ve maliyetten ciddi kazanç sağlamaktadır. Kalitesi onaylanmış çelik tel ve makro fiberlerin performans özellikleri, artık prekast segmentlerin tamamen fiber takviyeli betondan üretilmesini mümkün kılmaktadır.

 • Püskürtme Beton (Shotcrete) Uygulamaları

  Shotcrete hem teknik hem de uygulamalarda benzersizdir. Makro / Mikro Sentetik Fiberler ve Çelik Lifler püskürtme betonlarda, geleneksel donatı seçeneklerinin ulaşamayacağı güvenlik, kullanım kolaylığı ve maliyet avantajı sağlarlar.

 • Saha Betonları ve Endüsriyel Zeminler

  Fabrika, depo ve hangar gibi ağır yüklemeye maruz kalan döşeme betonları, aşırı zorlamaya bağlı olarak çatlama ve kırılma eğilimi gösterirler.

 • Prekast Elemanlar

  Fiber donatılar, betonarme mukavemetini artırma amacıyla, ince agrega ve çimentoya ek olarak, süper akışkanlaştırıcılar ile, çimento hamuru ve agrega arasındaki boşlukları kapatarak kusurları minimuma indirebilmekte ve mukavemet artırımı sağlayabilmektedirler.

 • Havaalanı Döşemeleri

  Havaalanı taksi ve park pistleri, aşırı yüklemeye bağlı olarak çatlama ve kırılma eğilimi göstermektedirler. Fiber lifler, eğilme dayanımını artırarak kaplama kalınlıklarını azaltmakta, buna bağlı olarak büyük bir zaman tasarrufu ve maliyet indirimi sağlamaktadırlar.

 • Liman Kaplamaları

  Dalga hareketleri, ağır yük gemilerinin çarpma etkileri ve yükleme boşaltma trafiği göz önünde bulundurulduğunda, liman kaplamalarında beton tokluğu ve sızdırmazlığı fiber donatı kullanılarak artırılabilmekte, derz aralıkları azaltılabilmekte ve beton mukavemeti artırılabilmektedir.

 • Hidrolik Yapılar

  Baraj inşaatı, kanal inşaatı, yapay gölet gibi yapılarda plakaların yerine kullanılır. Kavitasyon ve oyulma gibi hasarlara karşı, kaplama olarak ta kullanılabilir.

Tüm Kullanım Alanları