PROMESH

MAKRO SENTETİK FİBER, BETON DONATI MALZEMESİ

PROMESH® büyük yüzey alanlı saha betonlarının, şatkrit(püskürtme beton) ve nihai tünel kaplamalarının; tokluğunu, mukavemetini ve verimliliğini arttırmak amacıyla tasarlanmış yüksek performanslı bir makro sentetik fiber üründür.

PROMESH ® e3 Patentli Elyaf Teknolojisi ile ISO 9001:2008 Sertifikalı laboratuvarlar­da beton donatısı olarak kullanılmak üzere üretilmektedir..

PROMESH ÖZELLİKLERİ

Standart : ACI 506, ASTM C-1116, TS EN 14889-2:2006
Görünüm : Parlak, Saydam
Ham Madde : Polyolefin (%99 PP)
Tip : Makro sentetik
Yüzey : Düz, Düzensiz Kesitli
Koku: Kokusuz
Alkali Resistance : Yüksek
Özgül Ağırlık : 0.91 g/cm³
Erime Sıcaklığı : 160-170°C

Asit & Tuz Dayanımı : Yüksek
Alkali Dayanımı : Yüksek
Elektrik İletkenliği : Düşük
Erime Sıcaklığı : 160-170 °C
Yanma Sıcaklığı : ± 548 °C
Çekme Mukavemet : 600-800 MPa
Termal İletkenlik : Düşük
Su Emme : Yok
Özgül Ağırlık : 0.91 gr/cm³
Fiber Uzunluk : 48-50-54 mm
Fiber Sayısı, Adet/kg : > 200.000

PROMESH® Makro Fiber donatı için, kullanım oranı, performans gereksinimlerine göre değişkenlik gösterir.
Metreküp başına katılım oranı, her projenin gereksinimlerine göre özel dizayn edilmektedir. PROMESH® Makro fiber donatılı beton, pompalanabilir, ya da geleneksel yöntemler kullanılarak yerleştirilebilir. El ile, titreşimli düzleştirici ile veya lazer düzleştirici ile PROMESH® fiber donatılı beton düzleştirilebilir.

KULLANIM ŞEKLİ

PROMESH ® beton karışımına ilave edilerek kullanılır, bu işlem beton santralinde veya şantiyede transmikserde yapılabilir.

Önceden belirlenmiş beton karışım dizaynına bağlı olarak belirlenen dozajdaki fiber demetleri teker teker belirli aralıklarla miksere atılır.

Son paket karışımdaki yerini aldıktan sonra yüksek devirde 6-7 dakika süre ile karıştırma işlemi yapılarak uygulamaya hazır hale getirilir.

AVANTAJLARI

• Saha betonlarının uygulanma hızını artırır, mükemmel bir zemin elde edilmesini sağlayarak uygun dozajda yükleme çatlaklarının önüne geçer.

• Plastik evredeki rötre ve büzülme çatlaklarını %80-100 oranında bertaraf eder.

• Kenar & Köşe çatlamalarının önüne geçer.

• Segregasyonu azaltır, agrega-çimento bütünlüğünü korur.

• Betonun bütünlüğünü koruyarak kohezyonu artırır.

• Çelik alternatiflerine göre, daha hafiftir, korozyona uğramaz, ekonomik olarak büyük avantaj sağlar.

• Yüzeyin aşınma direncini arttırarak sürdürülebilir bir zemin elde etmenizi sağlar.

KULLANIM ALANLARI

Nihai Tünel Kaplamaları

Beton tünel kaplamaları prekast segmentler olarak ya da yerinde dökülebilir şekildedir. Günümüzde kaplamalar birçok avantajından dolayı; yalnızca fiberlerle veya fiber ve inşaat demiri kombinasyonuyla güçlendirilerek uygulanmaktadır.

Püskürtme (Shotcrete) Betonlar

Shotcrete hem teknik hem de uygulamalarda benzersizdir. Makro / Mikro Sentetik Fiberler ve Çelik Lifler püskürtme betonlarda, geleneksel donatı seçeneklerinin ulaşamayacağı güvenlik, kullanım kolaylığı ve maliyet avantajı sağlarlar.

Prekast Segmentler

Prekast segmentler özellikle gelişen TBM teknolojileri ile büyük önem kazanmakta, zamandan ve maliyetten ciddi kazanç sağlamaktadır. Kalitesi onaylanmış çelik tel ve makro fiberlerin performans özellikleri, artık prekast segmentlerin tamamen fiber takviyeli betondan üretilmesini mümkün kılmaktadır.

Saha Betonları ve Endüsriyel Zeminler

Fabrika, depo ve hangar gibi ağır yüklemeye maruz kalan döşeme betonları, aşırı zorlamaya bağlı olarak çatlama ve kırılma eğilimi gösterirler.

TOP